top of page

SSS

 • Natürel Sızma Zeytinyağı – EVOO (Extra Virgin Olive Oil)
  Zeytinyağını betimleyen "virgin" veya "sızma" gibi tanımların çoğu, üreticilerin yağı üretmek için kullandıkları işlemi tanımlamaktadır. Natürel sızma zeytinyağı en az işleme tabi tutulan zeytinyağıdır. Zeytinlerimiz en yüksek lezzeti elde etmek ve besin değerini korumak için hasattan hemen saatler sonra sıkılır ve sofralarınıza ulaştırılır.
 • Natürel Sızma Zeytinyağının faydaları nelerdir?
  Natürel sızma zeytinyağı, normal zeytinyağından daha fazla polifenol içerir. Polifenoller bitkilerde bulunan bir mikro besin ailesidir ve tüketildiğinde yüksek antioksidan özelliklere sahiplerdir. Rafine edilen zeytinyağları, vitaminlerinden, polifenollerinden ve diğer önemli doğal içeriklerinden arındırılmıştır.
 • Natürel Sızma Zeytinyağı'nın tadı nasıldır?
  Natürel Sızma zeytinyağı, daha fazla işlem görmüş zeytinyağına göre daha canlı ve taze bir tada sahiptir. İyi bir EVOO, taze kesilmiş çimen gibi kokmalıdır. Zeytinin çeşidine özgü meyvemsi veya baharatlı tatlara sahip olmalıdır ve boğazda iyi bir yanma ile bitmelidir. Yağın belirli bir kokusu yoksa, tatsız veya küflüyse, bunun nedeni aşırı işlemden kaynaklanıyor olabilir veya yağ bozulmuş olabilir. Boğazınız yanmıyorsa bunun nedeni, üretim metodu veya hasat sırasında kaybolan düşük polifenol seviyesi olabilir.
 • Hafif, Orta ve Güçlü Natürel Sızma Zeytinyağı’ları (EVOO'lar) arasındaki fark nedir?"
  Tıpkı şarap gibi, bir EVOO'nun tadında ve kokusunda barındırdığı genel kategorileri bilmek önemlidir. Hafif zeytinyağı; narin, ipeksi, çiçeksi bir tada ve çok hafif biberimsi bir bitirişe sahiptir. Orta zeytinyağı, hafif zeytinyağına göre biraz daha biberimsi ve daha keskin bir hal almaya başlar. Tatlar baskın değildir ve yine de meyvemsi, çiçek tatları ve hoş biberli bir bitiş ile dengeli bir lezzet profili elde edebilirsiniz. Güçlü zeytinyağı yoğun bitkisel ve baharatlı tatlara ve güçlü biberimsi bir bitişe sahiptir. Zeytinyağı dünyasının acı hardalı gibi düşünebilirsiniz.
 • Kızartmalarımda zeytinyağı kullanabilir miyim?
  Evet! Hem de sadece zeytinyağı ile kızartma yapmakla kalmaz, aynı zamanda daha sağlıklı bir yemek yapmış olursunuz. Kızartmada ulaşılan sıcaklık dereceleri zeytinyağının özelliklerini değiştirmez. Bu yanlış bilgilenme, yemeklerimizde zeytinyağı kullanımından kaçınmamıza sebep olan talihsiz bir yanılgıdır. Natürel Sızma Zeytinyağı ile kızartmak ve sotelemek, doymuş ve trans yağların kullanımına göre çok daha sağlıklı bir alternatiftir.
 • Filtresiz zeytinyağı nedir?
  Filtresiz zeytinyağına baktığınız zaman, yağın bulanık olduğunu fark edebilirsiniz. Bu normaldir! Filtreleme sırasında, yağdan çok küçük zeytin parçaları (“hamur”) süzülür, ancak filtresiz zeytinyağında bu parçalar kalmaya devam ederler. Filtrelenmiş ve filtresiz zeytinyağlarının besinsel değerleri aynı olmasına rağmen, damak tadına göre değişmekle birlikte, filtrelenmemiş zeytinyağı taze tüketim için birebirdir.
 • Natürel Sızma Zeytinyağı neden diğer yağ türlerinden daha üstündür?
  Çoğu kişi, natürel sızma zeytinyağının dünyadaki en sağlıklı yağ olduğu konusunda hemfikirdir. Zeytinyağının tadı, kalitesi ve içerdiği besinler onu diğer tüm bitkisel yağlardan üstün kılmaktadır. Yapılan araştırmalar, zeytinyağının sağlıklı tekli doymamış yağlar, antioksidanlar açısından zengin olduğu ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğu için sağlık yararlarının kanıtlanmış olduğunu göstermektedir. Naturel Sızma Zeytinyağı, rafine veya işlenmiş bir yağ olmayıp, zeytin ağacının meyveleri olan zeytinlerin hasattan sonraki saatler içinde tazeyken soğuk olarak sıkılması ve hiçbir kimyasal işleme tabi tutulmadan doğrudan tüketiciye sunulmasıdır. Diğer bitkisel yağlar, petrol bazlı çözücüler vasıtasıyla ekstrakte edilen işlenmiş gıdalardır. Zeytinyağı, diğer yağlardan farklı olarak yemeklere hem aroma hem de farklı lezzet boyutları katar. Zeytinin kendine özgü tat paletine sahip olması ve zeytinin henüz tazeyken işlenmesi, tatların korunmasını mümkün kılar.
 • Seri üretim zeytinyağları hakkında bilinmesi gerekenler
  Sektörde meydana gelen yaygın yanlış uygulamalar nedeniyle tüketicilerin hakiki natürel sızma zeytinyağı bulması zordur. Büyük üreticiler, yağı soya fasulyesi, yer fıstığı veya ayçiçeği gibi daha ucuz ve işlenmiş yağlarla karıştırıp, yapay olarak renklendirilmiş ucuz karışımlar kullanır. Fazla olgun zeytinler, hasattan günler sonra işlenmek üzere değirmenlerde biriktirilirken, verimi artırmak için yağın kalitesinden ve tazeliğinden de taviz verilir. Bu nedenle, satın almadan önce araştırmak ve ürünlerinin kalitesine önem veren üreticilerden satın almak önemlidir.
bottom of page